“U rukavu nosim osmjeh pa ga imam u vidu.
Dopusti mi… da te razoružam
Otpuhni brige, primi sunce što ti pružam”
SUNCE se u današnje vreme mnogo više spominje u kontekstu štetnog delovanja, UV zraka i melanoma, ali ukoliko se sunčate rano prepodne ili kasnije poslepodne – otkrićete zašto nam je sunce prijatelj. Izložite se zrakama umereno i vaše telo će vam zahvaliti. Evo zašto:
ODRŽAVA JAKE KOSTI
Jedan od najboljih (i najlakših) načina da dobijete vitamin D je boravak napolju. Naša tela proizvode vitamin D kada su izložena sunčevoj svetlosti – oko 20 minuta sunčanja dnevno može biti dovoljno. Znate, za bolje apsorbovanje kalcijuma, potreban je vitamin D, koji telo proizvodi kada je izloženo suncu. Vitamin D3 je neophodan za izgradnju kostiju, smanjuje rizik od bolesti srca i bubrega, visokog pritiska, šećerne bolesti i raka. Neki prirodni molekuli poput karotenoida, vitamina C u voću i povrću i vitamina E doprinose fotozaštiti, ali nipošto ne zamenjuju dobru zaštitu od sunca prilikom izlaganja. Odaberite zaštitu jačine primerene vašem tipu kože i uživajte.
POBOLJŠAVA SAN
Vaše telo stvara hormon koji se zove melatonin koji je bitan za spavanje. Pošto vaše telo počinje da ga proizvodi kada je mrak, obično počinjete da se osećate pospano dva sata nakon zalaska sunca, što je jedan od razloga zašto naša tela prirodno ostaju budna kasnije tokom leta. Istraživanja pokazuju da će vam prirodno svetlo i sunce u toku dana, pomoći da uveče bolje spavate. Sunce reguliše vaš ritam govoreći vašem telu kada da poveća ili smanji nivoe melatonina. Dakle, što više dnevnog svetla možete da dobijete, to će vaše telo bolje proizvoditi melatonin kada dođe vreme za spavanje.
JAČA IMUNITET
Leti se ne razbolimo tako lako kao zimi, a razlog nije samo razlika temperatura. Sunčeva svetlost deluje veoma pozitivno na imunitet i jača ga. Tajna leži u količini belih krvnih zrnaca, koja su odgovorna za imunitet, a taj broj se povećava i množi kada ste izloženi suncu.
UBLAŽAVA DEPRESIJU
Sunčeva svetlost povećava nivo prirodnih „antidepresiva“ u mozgu. Tokom leta i sunčanih dana, mozak proizvodi više seratonina koji nas čini srećnim, nego zimi i kada ima više sumornih dana. Čak i ljudi koji ne pate od depresije primećuju veliki oscilacije u raspoložeju tokom leta i tokom zime. Melatonin takođe smanjuje reaktivnost na stres i boravak napolju će pomoći vašem telu da prirodno reguliše melatonin, što može pomoći u smanjenju nivoa stresa. Pored toga, pošto često radite nešto aktivno kada ste napolju (šetate, igrate se, itd.), ta dodatna vežba takođe pomaže da se smanji stres.
To nije sve, čisti krv, leči dnk, rešava probleme sa kožom, smanjuje stres, greje i dušu, ako mene pitate… malo li je?
“Sunce, hvala ti, što si izašlo za mene
Sunce, obećajem, misli su mi pozitivne”
0 коментара